Get Adobe Flash player

Drukuj

Szkoła w PILOTAŻU PROGRAMOWANIA

W ramach projektu "Pilotażowe wdrożenia programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach" w naszej placówce w roku szkolnym 2016/2017 realizowana jest innowacja pt. „Akademia programowania”, której autorkami są k. Drapała i A. Rossa. 

Głównym założeniem innowacji jest nauka podstaw programowania i kreatywnego rozwiązywania problemów z pomocą komputerów oraz z zastosowaniem metod i dostępnych narzędzi wywodzących się z informatyki. 

Przygodę z programowania uczniowie naszej szkoły rozpoczęli od Godziny kodowania z platformą https://studio.code.org. Rozwiązywali kursy oparte na łamigłówkach  z postaciami z popularnych gier i zabaw takich jak Minecraft, Frosen, Star Wars itp.

Gimnazjaliści uczyli się kodowania układając puzzle z kodem i rozwiązując łamigłówki. Oto kilka plansz z którymi zmierzyli się uczniowie.


Postępy uczniów mogłam obserwować w grupach założonych na platformie code.org. Widać na załączonych  zdjęciach, że prezentowane gry zakończone są w 100%. Każdy uczestnik akademii wykonał minimum 6 kursów umieszczonych na platformie code.org.


Kolejne spotkanie z programowaniem to projekt Blockly Games. 
Jest to zbiór kilku gier, dzięki którym uczeń krok po kroku będzie poznawał tajniki programowania. Na stronie znajdują się takie gry jak Puzzle, Labirynt, Ptak, Żółw, Animacja, Samouczek Staw, Staw. W kolejnych poziomach wzrasta stopień trudności, wprowadzane są warunki, powtarzanie i pętle.  

Prace uczniów wykonane w SCRATCH można oglądać na stronie pod adresem https://scratch.mit.edu/studios/2044137/

Poniżej przedstawiam kilka wybranych prac. 

              

Zapraszam do szerszej relacji z działań w ramach innowacji - zakładka Innowacje pedagogiczne.

K. Drapała

Drukuj

SCRATCH 

Wizualny język programowania i środowisko do tworzenia gier i animacji oraz nauki kodowania. Narzędzie to zostało stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych użytkownikach. Nauka programowania bazuje na tworzeniu programu z bloczków, które uczą charakterystycznego dla programowania sposobu myślenia.

W roku szkolnym 2016/2017 przystąpiliśmy również do IV edycji programu Mistrzowie Kodowania.  Bazując m. in. na   stronie http://mistrzowiekodowania.samsung.pl/ uczniowie tworzyli różne projekty. Pracowaliśmy na zajęciach pozalekcyjnych. 

Poniżej przedstawiam wybrane projekty uczniów utworzone w programie Scratch. Pozostałe prace można oglądać w naszej grupie na stronie scratch.mit.edu  pod adresem https://scratch.mit.edu/studios/2044137/.

       

      

 

 

Drukuj

Prace uczniów opublikowane są na stronie https://scratch.mit.edu/studios/2044137/

      

 

W przyszłym roku planujemy m. in. rozwiązywać  zadania konkursowe z poprzednich lat 
i startować  w konkursach informatycznych jak również wykorzystać środowisko Scratch
do programowania robotów  mBot.

Opracowanie: K. Drapała

Copyright © 2017 Gimnazjum nr 1. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.