Get Adobe Flash player

Drukuj

„Wymiana dobrych praktyk paszportem do ciągłości edukacji”

- spotkanie projektowe w Szwecji

Czworo nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Szczecinku przebywało w Szwecji na trzecim spotkaniu projektowym w ramach projektu Erasmus Plus „Wymiana dobrych praktyk paszportem do ciągłości edukacji”. Spotkanie odbywało się od 1 do 5 maja 2017 r., a jego gospodarzem było Partille Gymnasium z okolic Goteborga. Projekt ma na celu poznanie przyczyn wczesnego opuszczania edukacji szkolnej przez uczniów oraz wagarowania i podzielenia się sposobami w jaki każda instytucja uczestnicząca próbuje radzić sobie z owymi problemami. Efektem finalnym pracy w tym dwuletnim projekcie (wrzesień 2016 – czerwiec 2018)  będą szkolenia stworzone dla trzech grup odbiorców – dla nauczycieli, uczniów i rodziców, które na celu będą miały podniesienie motywacji do pracy z uczniami, zachęcenie do kontynuowania edukacji i współpracy  z instytucjami oświatowymi.

Szkolny koordynator projektu - Ewa Dyl oraz Agnieszka Pietnoczka, Kinga Domańska i Ewa Gaworska mogły uczestniczyć w obserwacjach zajęć zawodowych, języka angielskiego, muzyki, dramy a także zajęć z edukacji wczesnoszkolnej.

Drukuj

„Wymiana dobrych praktyk paszportem do ciągłości edukacji”

W dniach od 30 stycznia do 4 lutego 2017 r., w ramach spotkania z projektu europejskiego w programie Erasmus+, czworo nauczycieli szczecineckiego Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy przebywało na Teneryfie (Hiszpania), aby wraz z pozostałymi partnerami z Centrum Edukacji Nauczycieli z San Isidro oraz Partille Gymnasium ze Szwecji dzielić się doświadczeniami na temat stosowanych metod nauczania.

Temat projektu, który rozpoczął się we wrześniu 2016, brzmi „Wymiana dobrych praktyk paszportem do ciągłości edukacji”, a jego celem jest przedyskutowanie powodów, dla których młodzież przedwcześnie kończy edukację lub przeżywa szkolne niepowodzenia związane z wysoką absencją, a także podzielenie się strategiami i sposobami działania w celu zmniejszenia tego zjawiska na poziomie lokalnym.

Drukuj


Wymiana dobrych praktyk paszportem do ciągłości edukacji

W terminie 28 listopada – 2 grudnia 2016 r., Gimnazjum nr 1 w Szczecinku było gospodarzem pierwszej wizyty projektowej jednego z trzech europejskich projektów finansowanych przez Erasmus+ realizowanych w tej szkole. Współpraca szkoły szczecineckiej, szkoły średniej Partille Gymnasium  ze Szwecji i centrum edukacji nauczycieli CENTRO DEL PROFESORADO TENERIFE SUR w Hiszpanii przebiega pod tytułem ”Wymiana dobrych praktyk paszportem do ciągłości edukacji” i ma na celu przedyskutowanie i znalezienie sposobów i działań, które mogą wpłynąć na zmniejszenie zjawiska wagarów i wczesnej rezygnacji z edukacji uczniów w tych krajach. Głównym tematem sesji roboczej w Szczecinku była współpraca z rodzicami i ich zaangażowanie w proces edukacji i życie szkoły. W ciągu dwóch dni, goście oraz nauczyciele gimnazjum uczestniczyli w prezentacjach, dyskusjach i szkoleniu.

Drukuj

Pierwsze spotkanie organizacyjne w ramach projektu ERASMUS+

W dniach 10-13 października 2016 w Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Szczecinku odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej Erasmus + akcja K2 Partnerstwa Strategiczne. Tytuł projektu realizowanego przez szczecineckie gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną Partille Gymnasium ze Szwecji i Centrum Edukacji Nauczycieli CDR Tenerife Sur z Hiszpanii to „Wymiana dobrych praktyk paszportem do ciągłości edukacji”. Wraz z naszymi partnerami projektowymi chcemy zastanowić się nad powodami, dla których uczniowie przedwcześnie przerywają i nie chcą kontynuować nauki oraz nad możliwością podjęcia działań w kierunku zmniejszenia tej tendencji w naszych krajach.

Na pierwszym spotkaniu koordynatorzy projektu z trzech krajów dyskutowali nad działaniami projektowymi ustalonymi w formularzu. Ze strony polskiej nad projektem czuwa Ewa Dyl, ze strony szwedzkiej Lena Lindgren, a głównym koordynatorem projektu Erasmus + jest hiszpański partner Juan Jose Martin Martin.  Pozostałymi uczestnikami spotkania byli: Igor Królak, Agnieszka Pietnoczka, Marcus Antonio Mendez Oramas i  Anngard Edvardsson. Zastanawialiśmy się nad formułami i kierunkiem działań wspólnych i indywidualnych, ustaliliśmy daty dwóch następnych spotkań szkoleniowych oraz poznawaliśmy swoje placówki oświatowe i systemy edukacyjne. Uczestnicy spotkania zwiedzili tez naszą szkołę i spacerowali po pięknym parku i uliczkach centrum miasta.

Spotkanie odbyło się w bardzo twórczej i przyjaznej atmosferze.  Nie obyło się bez elementów kulturowych i towarzyskich, poznawania specjałów kuchni polskiej oraz wymiany doświadczeń podczas spotkań nieformalnych.

Kolejne spotkanie, tym razem już szkoleniowe, połączone z warsztatami i wymianą doświadczeń, odbędzie się pod koniec listopada 2016 r., także w Szczecinku.

Ewa Dyl

Copyright © 2017 Gimnazjum nr 1. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.