Get Adobe Flash player

Drukuj

"Here comes the Sun(power)"

Pierwsze międzynarodowe spotkanie służące uczeniu się uczniów z projektu "Here comes the Sun(power)" odbyło się w dniach 5-11 marca 2017 roku w hiszpańskiej Tarragonie. W warsztatach dotyczących energii słonecznej wzięli uczniowie z Polski (Natalia Chodorowska, Klaudyna Grzybek, Natalia Pałubicka, Joanna Cukrowska), z Czech, Włoch, Turcji i oczywiście z Hiszpanii. Szkołą goszczącą był INSTITUTO CAMPCLAR. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, w tym nauczycieli z Polski - p. Joanny Nowak i p. Anety 
Chęcińskiej, debatowali w języku angielskim nad tym, w jaki sposób można wprowadzić wiedzę o energii alternatywnej do szerszego obiegu, uczyli się, jak zbudowane są panele słoneczne, brali udział w warsztatach laboratoryjnych w jednym z najbardziej znanych centrów nauki w Hiszpanii - w COSMOCAIXA w Barcelonie. Spotkanie służyło również integracji między uczestnikami projektu, wymianie poglądów na różne tematy i poznawaniu hiszpańskiej kultury. Zanurzeniu się w hiszpański styl życia pomagało 
mieszkanie u hiszpańskich rodzin i uczestniczenie w życiu hiszpańskiej szkoły. Obecnie uczestnicy projektu szykują się do spotkania, które odbędzie się w maju w Polsce. 

koordynator projektu
Agnieszka Pietnoczka

Drukuj


Wycieczka naukowa do elektrowni wodnych w Jastrowiu i Ptuszy.

Dnia 7 grudnia 2016 roku odbyła się wycieczka naukowa do elektrowni wodnych w Jastrowiu i Ptuszy.

W wyjeździe brała udział klasa II e – 25 uczniów, pod opieką wychowawcy klasy p. mgr inż. Piotrem Skoczylas oraz p. mgr inż. Beata Ceglarz Dyrektorem szkoły. Celem wycieczki było zapoznanie się z jedną z metod przetwarzania energii odnawialnej z wykorzystaniem wody. Przed wyjazdem uczniowie zapoznali się z różnymi metodami uzyskiwania energii z wykorzystaniem prądów morskich, fal morskich, spiętrzeń wodnych na rzekach i jeziorach. Postanowiono przyjrzeć się jak praktycznie można uzyskać i przetwarzać energię wykorzystując rzeki. Rozpracowano wszystkie możliwości na przestrzeni wieków poprzez koła nadsiębierne , a skończywszy na turbinach wodnych. Przykładem były elektrownie wodne na rzece Gwda w miejscowościach Ptusza oraz Jastrowie.

1. Elektrownia wodna w Ptuszy. Zbiornik retencyjny F=200 ha, pojemności V=4,0 mln m3, spad H=6,1m

2. Elektrownia Wodna w Jastrowiu. Zbiornik retencyjny F=150 ha, pojemność V=6,2 mln m3, spad H=7,2m.

Drukuj

Klub Erasmus

W ramach listopadowych działań Klubu Erasmus przygotowaliśmy plakaty, mające zapoznać całą szkolną społeczność z zagadnieniem źródeł zasobów odnawialnych: wiatrem, słońcem, wodą i biomasą oraz sposobami pozyskiwania z nich energii. Plakaty wywiesiliśmy na korytarzu zwanym "łącznikiem" tak, by każdy mógł się z nimi zapoznać.

 

Drukuj

Wizyta w szkole partnerskiej Instituto Technico Giordani - Striano

W dniach 27.09 - 30.09.2016 r. dwóch nauczycieli współpracujących w projekcie: Agnieszka Pietnoczka i Joanna Nowak wzięło udział w wizycie roboczej w Neapolu w szkole partnerskiej Instituto Technico Giordani - Striano. Wynikiem kilkudniowych rozmów było opracowanie harmonogramu pracy na pierwszy rok działań (międzynarodowe spotkania w Hiszpanii i w Polsce, plan przygotowania do spotkań, propozycje działań w każdej ze szkół partnerskich), poznanie systemów edukacji w każdym z partnerskich krajów, poznanie organizacji pracy szkoły włoskiego gospodarza, uzgodnienia w kwestii rekrutacji uczniów do projektu i spotkań służących uczeniu się. Każda ze szkół zaprezentowała swoją placówkę i pomysły na realizację celów projektowych. Polscy koordynatorzy przedstawili sposoby rozpowszechniania informacji o projekcie oraz jego rezultatach, harmonogram ewaluacji, rozdział obowiązków i zadań między wszystkimi partnerami, sposoby używania logo programu Erasmus + oraz sposób korzystania ze strony internetowej, założonej przez Agnieszkę Pietnoczkę: www.erasmussunpower.weebly.com (szczegółowe sprawozdanie z wyjazdu na stronie projektu)

Drukuj


Nabór do projektu Erasmus+

Klub Erasmusa+ ogłasza nabór do działań związanych z międzynarodowym projektem "Here comes the Sun (power)". Spotkanie rekrutacyjne odbędzie się we wtorek 11 października 2016 r. w sali 131  o godzinie 14.30.

 Regulamin naboru.

Deklaracja przystąpienia ucznia do realizacji projektu - Załącznik nr 1

Zgoda na udział dziecka w projekcie i oświadczenie rodzica uczestnika projektu - Załącznik nr 2 i 3

Agnieszka Pietnoczka - koordynator projektu

 

Copyright © 2017 Gimnazjum nr 1. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.